Badania bezpieczeństwa Słupska
Rola bezpieczeństwa w życiu społeczności lokalnej ma coraz większe znaczenie i budzi uzasadnione, wieloelementowe zainteresowanie społeczne oraz wielu dziedzin naukowych w wymiarze lokalnym, regionalnym oraz globalnym.
Po raz pierwszy badania te przeprowadzono w roku 2006 pod wpływem inicjatywy ówczesnego Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku, a realizatorem projektu był zespół złożony z pracowników naukowo – badawczych Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. W następnych latach do współpracy włączone zostało Stowarzyszenie „Bezpieczny Region Słupski” oraz szereg innych podmiotów wchodzących w skład komitetu organizacyjnego projektu badawczego, m.in. przedstawiciele Miasta Słupsk, Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Szkoły Policji w Słupsku.
Finansowane były one przez miasto Słupsk w ramach „Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego” przyjętego Uchwałą Nr XLVI/580/02 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 26 czerwca 2002 r., z późniejszymi zmianami . Każda edycja badań kończyła się wydaniem publikacji zawierającej raport z badań, który był prezentowany podczas konferencji naukowych, seminariów naukowych i debat społecznych z udziałem przedstawicieli wymienionych podmiotów i społeczności lokalnej. W sumie pod kierunkiem M. Stefańskiego zrealizowano pięć edycji badań, w latach 2006, 2007, 2008, 2012 i 2015 pt., „Poczucie bezpieczeństwa publicznego i ocena pracy Policji w percepcji mieszkańców Słupska”.
Dlatego też po blisko pięciu latach w 2019 roku kadra naukowo-badawcza Katedry Bezpieczeństwa Narodowego z Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania, Akademii Pomorskiej w Słupsku ponowiła w latach 2019-2020 badania społeczne na terenie miasta Słupsk, mające na celu wskazanie, w jaki sposób społeczność Słupska ocenia Policję oraz dodatkowo poszerzono spektrum instytucji bezpieczeństwa publicznego o Państwową Straż Pożarną, Straż Miejską, a także prywatny sektor ochrony w postaci agencji ochrony osób i mienia w celu określenia ich wszystkich roli w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego pt. „Ocena bezpieczeństwa i porządku publicznego w granicach miasta Słupsk przez mieszkańców miasta” w latach 2019-2020, VI. edycja.
Podsumowaniem zadania było przygotowanie i opracowanie raportu końcowego, którego wyniki zostały zaprezentowane podczas debaty społecznej kończącej VI. edycję badań w latach 2019-2020, która odbyła się 8 czerwca 2021 roku w sposób on-line - za pośrednictwem platformy GoogleMeet.
W spotkaniu, oprócz zespołu naukowo-badawczego, wzięły udział władze Akademii Pomorskiej w Słupsku, władze Miasta Słupsk, przedstawiciele poszczególnych instytucji bezpieczeństwa publicznego funkcjonujące na terenie miasta, zaproszeni goście, pracownicy naukowo-badawczy i dydaktyczni oraz studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku i uczniowie szkół, a także inni zainteresowani.
Badania oraz przygotowanie i wydanie raportu podsumowującego, zostało w całości sfinansowane przez Akademię Pomorską w Słupsku.
Wskazane byłoby powrócić do badań, co pozwoli na kolejną, szczegółową analizę postrzegania przez mieszkańców bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście, porównanie wyników, a tym samym dokonanie oceny działań policjantów, strażaków, strażników i pracowników ochrony osób i mienia.
Raporty
Rok 2021
Rok 2015
Rok 2013
Rok 2009
Rok 2008
Rok 2007
Promocja badań
Polskie Radio Koszalin
Nowa Telewizja Słupsk
https://www.tv-slupsk.pl/wiadomosci/4653,czy-w-slupsku-jest-bezpiecznie
Radio Plus Koszalin
http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/149471/slupsk_jest_bezpiecznym_miastem
Gazeta Kaszubska
Radio Gdańsk
gp24.pl - serwis internetowy Głosu Dziennika Pomorza