VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: "Współczesny człowiek wobec wyzwań i zagrożeń w cyberprzestrzeni” Społeczeństwo – organizacja – gospodarka cyfrowa
W dniach 10-12 maja 2023 r., odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: "Współczesny człowiek wobec wyzwań i zagrożeń w cyberprzestrzeni” na temat: „Społeczeństwo – organizacja – gospodarka”
Konferencję naukową zaplanowano jako kolejną z cyklu wydarzeń inicjowanych przez Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego Zakład Bezpieczeństwa Inżynierii i Ochrony Ludności w formule konferencji naukowych, tj. z udziałem zarówno naukowców, specjaliści IT jak i praktyków – przedstawicieli instytucji, przedstawiciele jednostek dot. cyberbezpieczeństwa z całej Polski. W programie znalazły się interesujące wykłady, debaty oraz warsztaty. Uczestniczyło w niej około 250 osób. Honorowymi gośćmi byli Dyrektor Tomasz Kulasa z Ministerstwa Edukacji i Nauki z Centrum Transformacji Cyfrowej, Krzysztof Dyl - zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przedstawiciele Policji: z Komendy Wojewódzkiej Policji z Gdańska oraz Szkoły Policji w Słupsku oraz z Wydziału z Gdańska z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w Gdańsku, przedstawiciele Straży Granicznej z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej z Koszalina z Zakładu Operacyjno – Rozpoznawczego, z Wydziału Łączności i Informatyki. Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska z Sekcji Informatyki i Utrzymania Systemów; z Sekcji Administracji Infrastruktury i Bezpieczeństwa, Komendanta Placówki SG w Ustce.
Podczas konferencji odbyły się dwie debaty z poziomu państwa i obywateli oraz na poziomie organizacji w aspekcie bezpieczeństwa cyfrowego. Cele konferencji był aspekt naukowy: wymiana wiedzy na temat zagrożeń oraz szans związanych z kwestią bezpieczeństwa, na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa jednostki i społeczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym zagrożeń społecznych, w świecie wirtualnym oraz praktycznych zastosowań. Jak obronić się przed cyberatakiem? Jak chronić człowieka i obiekty przed obserwacją innych? Na czym polega analiza kryminalna miejsca zbrodni? Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo państwu i obywatelom. Polscy naukowcy i funkcjonariusze debatowali o zagrożeniach, jakie niosą nowe technologie, bez których nie można już żyć.
Relacja medialna: