Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Bezpieczeństwa i Socjologii

Instytut Bezpieczeństwa i Socjologii

Studenci
Pionierska oferta edukacyjna w Katedrze Zarządzania

Pionierska oferta edukacyjna w Katedrze Zarządzania

Innowacyjne studia dualne realizowane wspólnie z pracodawcą uruchamia Akademia Pomorska w Słupsku. Od października na kierunku Logistyka kształcić się będą pracownicy Markosu z podsłupskiego Głobina – jednej z największych firm w regionie.

Studia na nowej ścieżce kształcenia „Zielone łańcuchy dostaw” wyposażą studentów, którzy na co dzień pracują w Markosie, w najnowocześniejszą wiedzę z zakresu stosowania ekologicznych rozwiązań w projektowaniu procesów logistycznych. Studia realizowane będą zarówno na uczelni jak i w siedzibie firmy. W przedsiębiorstwie odbywać się będzie 40 proc. kształcenia specjalistycznego, które realizowane jest pomiędzy czwartym a szóstym semestrem studiów. Studenci zdobywaną wiedzę teoretyczną będą więc na bieżąco konfrontować z praktyką. Dzięki temu pracodawca zyska pracowników wyszkolonych zgodnie ze swoimi potrzebami, a Akademia Pomorska w Słupsku dołączy do nielicznego grona uczelni, które zdecydowały się uruchomić studia w trybie dualnym. System ten szeroko stosowany jest w państwach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech. W Polsce jednak to ciągle nowe rozwiązanie. 


Studia będą trwały trzy lata. Dla pracowników Markosu, który  jest liderem w produkcji kompozytów wzmocnionych włóknem szklanym wykorzystywanych w przemyśle stoczniowym, energetycznym i motoryzacyjnym, Akademia Pomorska zrealizuje je w trybie wieczorowym. W kolejnych latach studia na tej ścieżce kształcenia w trybie stacjonarnym będą mogli rozpocząć absolwenci szkół średnich, którzy już w trakcie nauki nawiążą ścisłą współpracę z kooperującymi z uczelnią pracodawcami, by jeszcze w czasie studiów lub zaraz po ich ukończeniu dołączyć do pracowników firmy, którą będą już dobrze znać.  
W czwartek 5 maja prof. Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej i prezes Markosu Cezary Koseski podpisali porozumienie w tej sprawie kształcenia pracowników firmy w pierwszym, pilotażowym cyklu edukacyjnym.  Uroczystość odbyła się w obecności prorektorów ds. kształcenia prof. Andrzeja Urbanka oraz współpracy i rozwoju prof. Marka Łukasika, koordynującego projekt w ramach, którego wdrożono nowy system studiów.


Projekt, którego celem jest promowanie kształcenia dualnego realizowany jest w partnerstwie z Hanse Parlament z Hamburga. Akademia Pomorska jest jedyną uczelnią wyższą w Polsce, która w nim uczestniczy. Łącznie w ramach projektu o nazwie 3LOe współpracuje ze sobą 22 partnerów z siedmiu krajów Unii Europejskiej: Polski, Niemiec, Włoch, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii.


„Zielone łańcuchy dostaw” będą już czwartą ścieżką kształcenia na kierunku Logistyka realizowanym od trzech lat w Katedrze Zarządzania.   
 

Znajdziesz nas tutaj