II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dobrostan w Grupach Dyspozycyjnych”
W dniach 24–25 października 2024 r. w Hotelu Grand Lubicz w Ustce odbyła się II Międzynarodowa
Konferencja Naukowa: „DOBROSTAN W GRUPACH DYSPOZYCYJNYCH”. Wydarzenie zgromadziło
szerokie grono ekspertów, naukowców oraz praktyków zajmujących się tematyką dobrostanu i
wsparcia dla służb dyspozycyjnych, takich jak policja, straż pożarna czy wojsko.
Konferencję rozpoczęli dr Bartosz Jamniak i dr Jarosław Keplin, którzy powitali uczestników, w tym wielu zaproszonych gości reprezentujących instytucje kluczowe dla sektora bezpieczeństwa publicznego i licznych prelegentów z jednostek naukowych z całego kraju. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Andrzej Urbanek, prof. UP. Wprowadzenia w problematykę konferencji dokonali natomiast prof. dr hab. Janusz Gierszewski – Przewodniczący Komitetu Naukowego i dr hab. Jan Maciejewski, prof. UWr – Honorowy Przewodniczący Konferencji. Profesorowie podkreślili wagę poruszanych zagadnień w obliczu współczesnych wyzwań społecznych i kryzysowych.
Sesja Plenarna rozpoczęła się przekazaniem nagrody – Lauru IBiS za wybitny wkład w rozwój nauk o bezpieczeństwie i socjologii dr hab. Janowi Maciejewskiemu, prof. UWr i była kontynuowana wystąpieniami prelegentów, którzy poruszyli kluczowe aspekty dobrostanu grup dyspozycyjnych. Dr hab. Jan Maciejewski, prof. UWr zaprezentował socjologiczną perspektywę współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa, prof. dr hab. Bogdan Szulc omówił wartości takie jak honor i godność, które stanowią fundament etyczny w działaniach służb, prof. dr hab. Andrzej Pieczywok omówił grupy dyspozycyjne w publikacjach i wyobrażeniach profesora Jana Maciejewskiego, wystąpienie prof. dr hab. inż. dr h.c Jarosława Wołejszy dotyczyło natomiast funkcjonowania grup dyspozycyjnych w sytuacjach konfliktu zbrojnego. Sesja ta podkreśliła znaczenie etyki, wartości i socjologicznych aspektów dobrostanu grup dyspozycyjnych.
Panel I: Dobrostan grup dyspozycyjnych w sytuacjach kryzysowych był poświęcony roli służb mundurowych w ochronie ludności w czasach pokoju, kryzysu oraz konfliktu. Prowadzono rozważania na temat badań nad poziomem bezpieczeństwa personalnego oraz wpływu zarządzania kryzysowego na dobrostan psychiczny pracowników grup dyspozycyjnych. W panelu omówiono także czynniki wpływające na psychofizyczny dobrostan strażaków oraz specyficzne wyzwania stojące przed służbami mundurowymi w sytuacjach kryzysowych.
Panel II: Wyzwania i przyszłość grup dyspozycyjnych w ponowoczesnym świecie zgromadził prelegentów analizujących współczesne wyzwania stojące przed służbami, w tym zainteresowanie młodego pokolenia służbą w Policji, rozwój technologii w działaniach operacyjnych oraz balans między bezpieczeństwem a prywatnością w erze cyfrowej. Wnioski z tej sesji wskazały na konieczność dostosowania metod rekrutacji i działań operacyjnych służb do realiów ponowoczesnego społeczeństwa.
Panel III: Etyka grup dyspozycyjnych poświęcono tematyce moralnych i etycznych dylematów, z jakimi stykają się grupy dyspozycyjne w swojej codziennej pracy. Rozważania prelegentów koncentrowały się na problemach detencji cudzoziemców w Polsce, wyzwaniach etycznych w służbie podczas pokoju i konfliktu oraz na kwestiach związanych z relatywizmem i uniwersalizmem w działaniach służb mundurowych. Panel ten wskazał na potrzebę budowania etycznych standardów, które będą wsparciem dla funkcjonariuszy w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się debatą w ramach Zjazdu Katedr i Zakładów Bezpieczeństwa, podczas której omawiano innowacyjne metody kształcenia w dziedzinie bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby przygotowywania przyszłych funkcjonariuszy na współczesne wyzwania. Debatę prowadzili dr inż. Krzysztof Rogowski i dr Patryk Tomaszewski, wzięli w niej natomiast udział przedstawiciele katedr i zakładów bezpieczeństwa z różnych krajowych ośrodków akademickich, między innymi: Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Siedlcach, czy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Panel IV: Kultura organizacyjna grup dyspozycyjnych był poświęcony kulturze organizacyjnej będącej istotnym elementem dobrostanu pracowników grup dyspozycyjnych. W tym panelu eksperci omówili m.in. uwarunkowania poczucia dobrostanu policjantów czy wzór społeczny funkcjonariusza.
Ostatnim ważnym elementem konferencji była debata, „Dobrostan w naukach o bezpieczeństwie”, którą prowadzili prof. dr hab. Tadeusz Szczurek i dr hab. Dorota Zbroszczyk, prof. UP. Debata zgromadziła ekspertów z zakresu bezpieczeństwa i psychologii, a także przedstawicieli służb mundurowych, którzy dzielili się doświadczeniami i refleksjami na temat zdrowia psychicznego funkcjonariuszy, wyzwań wynikających z ich specyficznych obowiązków oraz rozwiązań wspierających ich dobrostan w pracy.
Konferencja zakończył Prof. dr hab. Janusz Gierszewski, Przewodniczący Komitetu Naukowego, a zarazem Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Socjologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, który wyraził wdzięczność za zaangażowanie uczestników oraz nadzieję na dalszy rozwój badań i kontynuację wymiany doświadczeń podczas przyszłych edycji konferencji.