I KONGRES NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE W AKADEMII POMORSKIEJ
Dnia 30.01.2023 r. odbyło się spotkanie pod przewodnictwem dr hab. Janusza Gierszewskiego, prof. AP - Przewodniczącego Rady Naukowej Zjazdu, w sprawie wypracowania kamieni milowych pierwszego Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie, do którego współorganizacji zaproszono przedstawicieli znamienitych ośrodków akademickich, takich jak: AK Kalisz, AMW Gdynia, ASzWoj Warszawa, AWL Wrocław, KA Kraków, LAW Dęblin, UJK Kielce, UPH Siedlce, UW Warszawa, WAT Warszawa oraz WSB Dąbrowa Górnicza. Patronat Kongresu przyjęło także Polskie Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie.
W odniesieniu do sfery teoretycznej, edukacyjnej i praktycznej oraz dyskursu dotyczącego nauk o bezpieczeństwie w Polsce oraz ich predystynacji, wskazuje się na konieczność planowania cyklicznych debat reprezentantów Katedr i Zakładów Bezpieczeństwa oraz Kongresów Nauk o Bezpieczeństwie. Uczestnicy spotkania wyrazili aprobatę dla transdyscyplinarnego forum wymiany myśli na temat problemów tożsamości nauk o bezpieczeństwie w odniesieniu do uroczystości planowanych przez Akademię Pomorską w Słupsku.
Wskazano zarazem, że „Pole badawcze i subdyscypliny w naukach o bezpieczeństwie”, będąc motywem Kongresu stanowić powinny próbę diagnozy i określenie tożsamości przedmiotowej dyscypliny naukowej. Zmodyfikowano pola problemowe, które po merytorycznej dyskusji ograniczono do: paradygmatów, przedmiotu poznania i subdyscyplin NoB. Również w konkluzji obrad nadano kształt koncepcjom paneli tematycznych.
Efektem wydarzenia będzie nie tylko wymiana poglądów, które będą miały miejsce w formie sesji plenarnych, panelowych, sponsorskich czy warsztatowych, lecz także monografia pokonferencyjna. Prof. dr hab. Waldemar Kitler zadeklarował pełnienie funkcji redaktora naukowego pierwszej monografii. Organizatorzy nie wykluczają również, że "pokłosiem" może być kilka kolejnych publikacji pokonferencyjnych pod red. prof. dra hab. B. Szulca czy prof. dra hab. B. Wiśniewskiego, gdyż zainteresowanie Kongresem jest ogromne.
Uzgodniono również, że przedmiotowa uroczystość stanowi tytuł do uhonorowania Medalem Kongresu osób szczególnie zasłużonych dla nauk o bezpieczeństwie. W podsumowaniu spotkania ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się z udziałem Przewodniczącego Rady Programowej Pierwszego Kongresu prof. dra hab. Bogdana Szulca.