I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie
W środę 21 czerwca w murach Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku rozpoczęło się istotne wydarzenie w świecie nauki: I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka” moduł „Wsparcie konferencji naukowych”. Nauki o bezpieczeństwie (NoB) są od 2011 roku dyscypliną wchodzącą w skład obszaru i dziedziny nauk społecznych.
Przedmiotem dwudniowego spotkania (21-22 czerwca) naukowców w czasie I Kongresu NoB były paradygmaty, przedmiot poznania oraz subdyscypliny tej młodej dyscypliny naukowej.
Pierwszy dzień Kongresu rozpoczęto wprowadzeniem Pani dr Agnieszki Sałek-Imińskiej oraz Pana dra Jarosława Keplina, którzy przywitali uczestników Konferencji, przedstawili władze Uczelni w Słupsku, a także Rektorów Uczelni, które objęły Kongres swoim Patronatem.
Następnie głos zabrał Dyrektor IBiZ dr hab. Janusz Gierszewski, prof. UP, po którym uroczystego otwarcia Kongresu dokonał JM Rektor UP w Słupsku dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP. Sesje plenarną poprzedziło również wystąpienie zastępcy Prezydenta Miasta Słupska Marka Golińskiego.
Wykładem prof. Bogdana Szulca pt. „Nauki o bezpieczeństwie a bezpieczeństwo (diagnoza, dylematy, sugestie)”, rozpoczęto naukowy wymiar Kongresu, w czasie którego czołowi badacze nauk o bezpieczeństwie oraz jednocześnie profesorowie uczelni wyższych podejmujących tę problematykę, przedstawili usytuowanie naukowe NoB, perspektywy rozwoju, subdyscypliny czy też praktyczne aspekty nauk o bezpieczeństwie.
Kolejnym aspektem Kongresu była uroczysta Akademia wzbogacona koncertem polsko-ukraińskiego chóru kameralnego ze Słupska, po którego wystąpieniu wręczono medale okolicznościowe z okazji 15-lecia Katedry Bezpieczeństwa Narodowego. Uhonorowano zasłużonych naukowców za wkład włożony w rozwój NoB oraz interesariuszy zewnętrznych.
Po przerwie odbył się wykład prof. Waldemara Kitlera pt. „Nauki o bezpieczeństwie jako rozdział działalności naukowej (dyscyplina naukowa), czy też ogół wiarygodnych informacji o bezpieczeństwie (wiedza). Dylematy określenia domeny tych nauk”. Następnie odbyła się debata ekspercka na temat „Granice nauk o bezpieczeństwie i ścisłość sformułowań języka specjalistycznego tych nauk, dylematy pojęciowe i definicyjne języka, cech języka NoB”.
Od godzin popołudniowych do wieczora trwały kolejne panele naukowe moderowane przez wybitnych przedstawicieli nauk o bezpieczeństwie. W rozbiciu na tematy zaprezentowano następujące zagadnienia:
- Teoretyczne i paradygmatyczne dylematy nauk o bezpieczeństwie;
- Bezpieczeństwo państwa wobec współczesnych zagrożeń;
- Klasyfikacje i zakres poszczególnych sfer bezpieczeństwa;
- Prakseologiczne konteksty bezpieczeństwa;
- Bezpieczeństwo Państwa wobec współczesnych zagrożeń;
- Współczesne bezpieczeństwo informacyjne aspekty teoretyczne i praktyczne;
- Klasyfikacje i zakres poszczególnych sfer bezpieczeństwa;
- Bezpieczeństwo wewnętrzne z perspektywy badawczej i praktycznej;
Wartym uwagi jest, iż pięć ostatnich paneli tego dnia odbyło się w godzinach wieczornych w sesji równoległej. Dowodzi to o znaczeniu istoty prowadzenia badań w zakresie nauk o bezpieczeństwie.
Podczas pierwszego dnia Kongresu wystąpiło ponad 50 prelegentów reprezentujących uczelnie wyższe oraz uczelnie mundurowe z całego kraju, przedstawiając wieloaspektowo zagadnienia związane z naukami o bezpieczeństwie.
Tego dnia w ramach Kongresu przeprowadzono również dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwsze to spotkanie Kierowników Katedr i Zakładów Bezpieczeństwa, w czasie którego omówiono standardy kształcenia na kierunkach związanych z naukami o bezpieczeństwie. Drugim wydarzeniem było spotkanie redaktorów czasopism naukowych, gdzie tematem dyskusji pozostawały szanse i zagrożenia ewaluacji czasopism podejmujących problematykę NoB.
Ponadto równolegle z I Kongresem zorganizowano dzień otwarty Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UP w Słupsku przy ul. Arciszewskiego 22d, gdzie dla mieszkańców Słupska, studentów oraz uczniów przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym: możliwość skorzystania z trenażera strzelnicy, prelekcje na temat technik kryminalistyki, pokaz dronów czy też możliwość zapoznania się z symulatorami stanowisk zarządzania kryzysowego. Do współpracy zaproszono również środowisko mundurowe: Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. Służby te zaprezentowały swoje wyposażenie oraz w czasie rozmów można było poznać ich codzienną służbę czy też możliwość zatrudnienia, zostania żołnierzem czy funkcjonariuszem dbającym o bezpieczeństwo państwa.
Pierwszy dzień kongresu zakończył się uroczystą kolacją w restauracji Aureus w Słupsku.
Drugiego dnia od godzin porannych do popołudniowych zorganizowano 9 sesji plenarnych, w czasie których wystąpiło ponad 50 prelegentów z uczelni krajowych oraz zagranicznych przedstawiających tematykę podzieloną merytorycznie na następujące panele:
- Wybrane problemy prowadzenia badań w naukach o bezpieczeństwie cz.1 i 2;
- Ochrona ludności, obrona cywilna, ratownictwo - ich miejsce w naukach o bezpieczeństwie cz.1 i 2;
- Wnioski z wojny na Ukrainie oraz ewolucji środowiska bezpieczeństwa XXI wieku wyzwaniem dla nauk o bezpieczeństwie, w tym dla teorii bezpieczeństwa i systemów obronnych;
- Edukacyjne konteksty bezpieczeństwa i obronności cz.1 i 2;
- Bezpieczeństwo personalne i strukturalne jako kategorie nauk o bezpieczeństwie;
- Problemy badania bezpieczeństwa z perspektyw krajowych.
Obszar tematyczny trzech paneli cieszył się dużym zainteresowaniem badawczym w związku z czym został zorganizowany w dwóch sesjach plenarnych.
Tego dnia zostały przeprowadzone również warsztaty metodologiczne dla doktorantów, poruszające problematykę analiz jakościowych i ilościowych w naukach o bezpieczeństwie.
Po godzinie 14 nastąpiło oficjalne zakończenie i podsumowanie pierwszego w historii Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie. Głos zabrał Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania UP, dr hab. Janusz Gierszewski prof. UP, który wskazał, że wydarzenie miało ważny wymiar integracyjny środowiska naukowego z zakresu NoB oraz zapowiedział, iż wynikiem końcowym Kongresu będą cztery pokonferencyjne monografie. Następnie podsumowania dokonał Prorektor ds. kształcenia dr hab. Andrzej Urbanek prof. UP podkreślając, iż liczba uczestników i poruszony zakres tematów dowodzi słuszności zorganizowania przedmiotowego wydarzenia oraz, że sam Kongres jest istotnym krokiem w rozwoju dyscypliny nauk o bezpieczeństwie. Na koniec prof. Bogdan Szulc zaprosił wszystkich na przyszłoroczną (zaplanowaną na listopad 2024 r.) drugą edycję Kongresu do Akademii Kaliskiej.
Patronat naukowy nad I Kongresem NoB objęli:
- JM Rektor – Komendant Akademii Wojsk Lądowych – gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka, prof. AWL;
- JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – prof. dr hab. Mirosław Minkina;
- JM Rektor – Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP;
- JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB;
- JM Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku – dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP objęli Patronatem Honorowym I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie;
- Polskie Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie.
Patronat medialny nad Kongresem sprawowali:
- TVP 3 Gdańsk;
- Magazyn Special Ops;
- Magazyn Security Ops;
- Polskie Radio Koszalin.
Partnerami wydarzenia byli:
- ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o.;
- Wise People.
Relacja z Kongresu była również transmitowana w czasie rzeczywistym za pomocą serwisu Youtube.